بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی

استفاده از کود برای گیاهان آپارتمانی همانطور که می دانید برای نگهداری گیاهان یک سری نکات مهم و اساسی را باید در نظر داشته باشید. گیاهان برای رشد مناسب به مواد غذایی نیاز دارند. علاوه بر آبیاری و نور مناسب برای گیاهان یکی از مواردی که باعث رشد بهتر و سریع در گیاهان می شود […]

بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی
15 / 21 نوامبر

استفاده از کود برای گیاهان آپارتمانی

همانطور که می دانید برای نگهداری گیاهان یک سری نکات مهم و اساسی را باید در نظر داشته باشید. گیاهان برای رشد مناسب به مواد غذایی نیاز دارند. علاوه بر آبیاری و نور مناسب برای گیاهان یکی از مواردی که باعث رشد بهتر و سریع در گیاهان می شود بدون شک استفاده از کود می باشد. از این پس در انتخاب بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی باید توجه کافی داشته باشید. چرا که هر یک از گیاهان نیاز متفاوتی به کود دارند. همچنین بسته به نیاز گیاه باید از کود استفاده کنید و با شرایط استفاده از کوددهی آشنا باشید.

کود دادن به گیاه

کود خوب برای گیاه

مناسب ترین کود برای گیاهان آپارتمانی

گیاهان نیز برای رشد نیاز به مواد غذایی دارند. نور و آبیاری یکی از مواد غذایی و شرایط مورد نیاز برای رشد گیاهان می باشد. در کنار این موارد یکی از مهم ترین مواد غذایی برای گیاهان کود می باشد. از این رو در انتخاب بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی باید توجه کافی را داشته باشید چرا که کود برای رشد گیاهان آپارتمانی مهم می باشد. در ادامه با برخی از بهترین کود ها برای گیاهان آپارتمانی آشنا خواهید شد.

کود حیوانی

کود حیوانی با توجه به برخی شرایط می تواند بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی باشد. از بهترین کود های حیوانی که برای گیاهان آپارتمانی استفاده می شوند، می توان به کود گاوی، کود اسبی و کود گوسفندی اشاره کرد. کود مرغی نیز در کنار بقیه کود ها یکی از بهترین ها می باشد و باعث رشد زیاد و سریعتر گیاهان می شود. چرا که کود مرغی سرشار از نیتروژن است. بهترین زمان استفاده از کود مرغی فصل پاییز و بهار می باشد.

کود کمپوست

معمولا از این مدل کود برای تقویت گیاهان آپارتمانی استفاده می شود. کود کمپوست نسبت به بقیه کود ها بوی نامطبوعی ندارد که این یک نکته مثبت در انتخاب این مدل از کود می باشد.

کود ارگانیک

در این مدل از کود ها مواد موجود در کود با سرعت خیلی کمی تجزیه می شوند و در خاک قرار می گیرد. کود های ارگانیک به صورت دانه ای شکل می باشند و به صورت آهسته به خاک اضافه می شوند. این مدل کود می تواند با توجه به گیاه شما بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی باشد.

کود غیر ارگانیک

این مدل از کود ها سریع در آب حل می شوند و به سرعت جذب گیاه خواهند شد. و از سنگ فسفات و نمک کلرید پتاسیم تشکیل شده است.

کود مایع

استفاده از این کود ها بسیار آسان و راحت می باشد. و سریع جذب گیاه می شوند.

کود تقویت ریشه

کاربرد این مدل از کود ها بیشتر در تقویت ریشه گیاه می باشد. که این کود دارای نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. نحوه استفاده از این کود هر ۲ هفته یکبار می باشد.

کود برگ دهی

این کود نیز مانند کود تقویت ریشه، دارای نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که برای رشد گیاهان از این مدل کود استفاده می شود. نحوه استفاده از این کود نیز هر ۲ هفته یکبار می باشد.

زمان مناسب برای کوددهی گیاهان 

علاوه بر انتخاب بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی یکی از مسائل مهم و اساسی زمان کوددهی برای گیاهان می باشد. به هیچ عنوان نمی توانید هر زمانی که می خواهید از کود برای گیاهان استفاده کنید. بلکه کوددهی گیاهان آپارتمانی زمان مشخصی دارد. بهترین زمان برای کوددهی گیاهان زمانی است که گیاه در حال رشد می باشد. در اکثر گیاهان فصل های بهار و تابستان مناسب کوددهی است. در فصل پاییز و زمستان از کود برای گیاهان استفاده نکنید. چرا که شرایط نور و دما در این فواصل خیلی مناسب برای رشد گیاهان نمی باشد. البته این مسئله را فراموش نکنید که استفاده از کود به طور کلی به نوع گیاه بستگی دارد. برخی از گیاهان هر هفته نیاز به کود دارند. ولی برخی دیگر از گیاهان که رشد آهسته تری دارند و ماهانه نیاز به کود دارند.

نکات مهم در زمان استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی

با توجه به نکات زیر کود مایع نیز می تواند بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی باشد. این مدل از کود ها سریعا جذب گیاه می شوند. در زمان استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی یک سری نکات را قبل از انجام عمل کوددهی باید در نظر داشته باشید. تا کوددهی به بهترین حالت ممکن انجام شود.

 • بهترین زمان استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی صبح زود می باشد. چرا که در این زمان روزنه های گیاه باز می باشد.
 • هنگام استفاده از کود مایع برای گیاهان برگ های زیرین و پشت برگ ها را به خوبی بررسی کنید.
 • پس از کوددهی گیاه حتما در اطراف گیاه خود تهویه مناسب ایجاد کنید.
 • بهتر است در دمای ۲۲ درجه سانتی گراد کوددهی را انجام دهید.

زمان استفاده از کود برای گیاهان جدید

اگر گیاه جدید را خریداری کرده اید. برای کوددهی گیاهان جدید باید حدود ۲۰ تا ۳۰ روز صبر کنید. تا گیاهان بتوانند به شرایط جدید عادت کنند. در طی این مدت گیاهان نیازی به کود ندارند. همچنین این مسئله را درباره گیاهانی که گلدان های آنها را عوض کرده اید در نظر داشته باشید و بعد از گذشت یک ماه کوددهی را انجام دهید. در انتخاب بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی توجه کافی را داشته باشید تا گیاهان به خوبی رشد کنند.

کود دادن در زمان مناسب

کوددهی گیاه در زمان مناسب

مزایای استفاده از کود برای گیاهان آپارتمانی

اگر در انتخاب بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی توجه کافی داشته باشید. بدون شک کودی که برای گیاهان استفاده می کنید. فواید بسیار زیادی برای گیاهان خواهد داشت. در ادامه برخی از این فواید و مزایا را برای شما خواهیم گفت.

 1. کود ها تحمل گیاهان را نسبت به آفات افزایش می دهند. در نتیجه گیاهان سالمی را خواهید داشت.
 2. کود ها باعث ظرفیت نگهداری آب در گیاهان می شوند.
 3. مواد موجود در کود ها باعث تقویت و رشد سریع در گیاهان می شود.
 4. پتاسیم موجود در کود باعث تقویت ساقه گیاهان می شود.
 5. فسفر و نیتروژن موجود در خاک نیز رشد گیاهان را افزایش می دهد.
گیاهان خانگی

نگهداری گیاه

سخن پایانی

در این مطلب همانطور که گفته شد با بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی آشنا شدید. نکات گفته شده در این مقله را فراموش نکنید و در انتخاب کود توجه کافی را داشته باشید. چرا که کود ها باعث رشد و تقویت گیاهان می شوند. استفاده از کود برای گیاهان زمان مشخصی دارد. هر گیاه بسته به نوع خود به کود مشخصی نیاز دارد. به طور کلی یکی از مهم ترین مواد غذایی برای گیاهان آپارتمانی بدون شک کود می باشد. که برای گیاهان بسیار مناسب و مفید است.

سوالات متداول بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی

 1. کدام نوع از کود ها برای گیاهان آپارتمانی مناسب است؟
  کود حیوانی که انواع مختلفی دارد یکی از بهترین کود ها برای گیاهان می باشد. همچنین کود کمپوست، کود مایع، کود تقویت ریشه، کود برگ دهی، کود ارگانیک و غیر ارگانیک از بهترین کود ها برای گیاهان آپارتمانی می باشد.
 2. استفاده از کود برای گیاهان آپارتمانی چه مزایای دارد؟
  کود ها تحمل گیاهان را نسبت به آفات افزایش می دهند. در نتیجه گیاهان سالمی را خواهید داشت. مواد موجود در کود ها باعث تقویت و رشد سریع در گیاهان می شود. کود ها باعث ظرفیت نگهداری آب در گیاهان می شوند.
 3. برای استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی باید به چه نکاتی توجه کرد؟
  بهترین زمان استفاده از کود مایع برای گیاهان آپارتمانی صبح زود می باشد. چرا که در این زمان روزنه های گیاه باز می باشد. در دمای ۲۲ درجه سانتی گراد کوددهی را انجام دهید. تهویه مناسب برای گیاه پس از کوددهی ایجاد کنید. هنگام کوددهی برگ های زیرین و پشت برگ را به خوبی بررسی کنید.

دیدگاه شما

X