گل و گیاه در محیط کار چه تاثیری دارد؟

اهمیت وجود گل و گیاه در محیط کار در پژوهش های بسیاری آمده است که وجود گل و گیاه در دکوراسیون شرکت و ادارات سبب شادابی افراد محل کار میشود. از جمله تاثیرات وجود گل و گیاه در محیط کار میتوان به افزایش روحیه کارمندان در ساعات کاری اشاره کرد. تحقیقات نشان داده است که […]

اهمیت وجود گل و گیاه در محیط کار
16 / 21 نوامبر

اهمیت وجود گل و گیاه در محیط کار

در پژوهش های بسیاری آمده است که وجود گل و گیاه در دکوراسیون شرکت و ادارات سبب شادابی افراد محل کار میشود. از جمله تاثیرات وجود گل و گیاه در محیط کار میتوان به افزایش روحیه کارمندان در ساعات کاری اشاره کرد. تحقیقات نشان داده است که آن دسته از افرادی که بیشتر اوقات خود را در طبیعت و نزدیکی گیاهان سپری می کنند نسبت به افرادی که بیشتر در مکان های بسته وقت میگذرانند، دیدگاه بهتری به زندگی دارند.

تاثیر گل و گیاه در شرکت ها

تاثیر گیاهان روی کارمندان

اما با شیوع ویروس کرونا افراد بیشتر اوقات خود را در مکان های بسته سپری میکنند و از طبیعت دور هستند که این باعث تضعیف روحیه افراد میشود. چه بهتر است که افراد با تهیه گل های آپارتمانی طبیعت را به محل کار خود بیاورند.

فواید وجود گل و گیاهان در محیط کار

وجود گیاهان در محیط کار فواید و خواص زیادی دارد که عبارت اند از:

گل و گیاه موجب سلامتی کارکنان می شود

بسیاری از پزشکان به این نتیجه رسیده اند که وجود گل و گیاه در محل کار انسان ها سبب حفظ سلامت جسمی افراد در ادارات میشود. طبق یک تحقیق افرادی که گل و گیاه در محیط کار آنها وجود دارد کمتر مریض می شوند و نسبت به شغل خود رضایت بیشتری دارند. حضور گیاهان در دکوراسیون شرکت ها به کم شدن اضطراب افراد آنجا کمک میکند.

گل ها باعث افزایش روحیه می شوند

از مهم ترین فواید وجود گل و گیاه ها در هر محیطی اثر مثبتی است که روی روان آدم ها می گذارد. محققان طبق پروژه ای به نام “flower power” به این نتیجه رسیده اند که حضور گل و گیاه باعث بهتر شدن رفتار افراد میشود.

گیاهان به انسان آرامش می بخشند

طبق گفته دانشمندان افرادی که که شغل آن ها جزو مشاغل پرخطر است و یا در کار آنها اضطراب وجود دارد، حضور گل ها در محل کار موجب افزایش آرامش و تمرکز میشود و در نتیجه باعث افزایش کار مفید آنها میشود.

تاثیرات گیاه در جو

تاثیرات گیاه در محیط

 گل و گیاه سبب پاک شدن هوا میشود

یکی دیگر از فواید تمام نشدنی گیاهان تمیز کردن هوای محیط اطراف هست که پاکیزه شدن هوای اطراف به سیستم تنفسی کمک میکند که کار خود را بهتر انجام دهد. علاوه بر این هوای پاکیزه باعث کمتر شدن اضطراب و بیشتر شدن تمرکز روی کار میشود.

گیاهان باعث ایجاد خلاقیت در افراد میشوند

بر اساس یک فرضیه دیدن گل و گیاه در محیط کار به مغز کارکنان میتواند آرامش ببخشد که باعث بهبود عملکرد سیستم مغزی میشود و اگر مغز کارمندان عملکرد بهتری داشته باشد خلاقیت این افراد بیشتر میشود.

گل و گیاه در محیط کار باعث تقویت حافظه می شود

محققان هنوز نیافتند چگونه، اما معتقد هستند که بو و عطر بعضی از گل ها به یادآوری اتفاقات گذشته کمک میکند و به تقویت ذهن و حافظه کمک میکند ولی به این معنی نیست که شما به هیچ عنوان چیزی را از یاد نمی برید. بهترین گل هم برای بهبود عملکرد حافظه گل رز قرمز است.

کدام گیاهان برای تصفیه هوا مناسب هستند؟

همانطور که در بالا اشاره شد گیاهان هوا را تمیز میکنند. این عمل را در هنگام فتوسنتز انجام میدهند. در هنگام فتوسنتز نور خورشید و کربن دی اکسید را میگیرند و اکسیژن تولید میکنند ولی اضافه بر این آلاینده های شیمیایی مانند بنزن و فرمالدئید که در هوا وجود دارند را هم جذب میکنند. مهم ترین گیاهانی که تصفیه هوا را انجام میدهند به شرح زیر می باشد:

سانسوریا:

سانسوریا میتواند بیشتر سم ها را دفع کنند و چون در شب اکسیژن تولید میکند بیشتر مناسب اتاق خواب میباشد.

نخل های کنتیا، اریکا و شامادورا:

 در پاک کننده های لاک ناخن، رنگ ها، لاک غلط گیر و چسب های مایع آلاینده سمی تولوئن بسیار زیاد است. در ماده های پلاستیکی، وسایل چرمی و جوهر پرینتر هم ماده خطرناک زایلن وجود دارد. گیاه نخل اریکا میتواند با جذب این دو ماده سمی به تصفیه هوا کمک کند.

گندمی:

این گیاه چون کربن مونوکسید را دفع میکند بیشتر در نزدیکی گاز، شومینه و یا هر وسیله ای که شعله دارد میگذارند.

 اسپاتی فیلوم:

گیاه اسپاتی فیلوم چون هوا را به خوبی پاکیزه میکند و رطوبت ایجاد می کند بهترین گزینه برای از بین بردن الکل یا استون هست. آرایشگران اگر می خواهند از گل و گیاه در محیط کار استفاده کنند، گیاه اسپاتی فیلوم پیشنهاد میشود.

 انواع سرخس:

در دود سیگار، کیسه های پلاستیکی و … ماده آلاینده فرمالدئید وجود دارد. گیاه سرخس بهترین تاثیر را در از بین بردن این ماده دارد و سرخس شمشیری برای محافظت از سلامت جسمی و روحی از بهترین گزینه ها میباشد.

پتوس و انواع آن

پتوس هم به خوبی هم مانند سرخس برای دفع فرمالدئید خیلی تاثیر گذار میباشد و اضافه بر این دی اکسید کربن را به خوبی به خود جذب میکند.

 درختچه های فیکوس

این درختچه علاوه بر اینکه هوا را پاکیزه میکنند و آلاینده ها را جذب میکنند به دلیل ظاهر جذاب برای طراحی داخلی بسیار مناسب هستند.

این گیاهانی که نام بردیم علاوه بر اینکه هوا را به خوبی تصفیه میکنند به خاطر ظاهر جذابی هم که دارند برای محیط کار که باعث سلامتی جسمی، روحی، افزایش کارآمدی، نشاط و شادابی در کارمندان میشود

گیاه سانسوریا

سانسوریا

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت جامع در مورد تاثیرات گل و گیاه در محیط کار صحبت کردیم. شما نیز میتوانید برای بهبود حال کلی خود و همکارانتان از گیاهان در شرکتتان استفاده کنید. با قرار دادن چند گل در اطراف خود در شرکت و اتاق کار هوای آنجا را پاکیزه نگه داشت و از گرد و غبار، سوزش چشم، گلو درد و بسیاری از بیماری های دیگر را تا حدودی کاهش داد. از طرفی هم با زیبا کردن اطراف در محیط کار روی رفتار ما تاثیر میگذارد و باعث احساس خشنودی بیشتری میشود.

سوالات متداول

  1. چرا باید در محیط کار از گل و گیاه استفاده کنیم؟
    چون باعث بهبود حال روحی و جسمی کارکنان میشود.
  2. از چه گیاهانی در محیط کار استفاده کنیم؟
    از گیاهان زیادی در محل کار میتوان استفاده کرد از جمله: سانسوریا، گندمی، گیاه اسپاتی فیلوم و سرخس.
  3. از کجا میتوانیم گل و گیاه اداری را تهیه کنیم؟
    مراکز معتبر زیادی برای تهیه گل و گیاه وجود دارد مانند دیجی گیاه.

دیدگاه شما

X