معرفی و روش نگهداری گیاه بامبو

معرفی گیاه بامبو یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی بدون شک گیاه بامبو می باشد. گیاه بامبو که به بامبو خوش شانس معروف است در بین خریداران بسیار محبوب و پرطرفدار می باشد. البته این نکته مهم را فراموش نکنید قبل از خرید باید با روش نگهداری گیاه بامبو آشنا باشید. نگهداری از این گیاه بسیار […]

معرفی و روش نگهداری گیاه بامبو
13 / 21 نوامبر

معرفی گیاه بامبو

یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی بدون شک گیاه بامبو می باشد. گیاه بامبو که به بامبو خوش شانس معروف است در بین خریداران بسیار محبوب و پرطرفدار می باشد. البته این نکته مهم را فراموش نکنید قبل از خرید باید با روش نگهداری گیاه بامبو آشنا باشید. نگهداری از این گیاه بسیار راحت و ساده می باشد. گیاه بامبو در خاک نیز می تواند رشد کند. اگر شرایط رشد این گیاه مناسب باشد تا چندین متر می تواند رشد کند. برای زیبایی بیشتر این گیاه در خانه بهتر است تعداد بامبو که انتخاب می کنید فرد باشد. بنابراین اگر قصد نگهداری از گیاه بامبو را دارید باید نسبت به برخی موارد و نکات توجه کافی داشته باشید. تا گیاه به خوبی رشد کند.

گیاه بامبو

گیاهان بامبو

نکات مهم برای خرید بامبو سالم

برای اینکه گیاه بامبو به خوبی رشد کند و سالم بماند. باید روش نگهداری گیاه بامبو به بهترین شکل انجام شود. البته این نکته را در نظر داشته باشید برای خرید گیاه بامبو باید یک سری موارد را در نظر داشته باشید. تا گیاه شما سالم باشد در ادامه با برخی از این موارد در حین خرید بامبو آشنا خواهید شد.

 1. برای خرید توجه داشته باشید که ساقه و برگ های گیاه سالم باشد. و سبزینه آن کمرنگ نباشد.
 2. اگر گیاه بوی نامطبوعی را به همراه دارد. علت این مسئله بیماری گیاه می باشد. پس به هیچ عنوان خریداری نکنید.
 3. در هنگام خرید توجه داشته باشید که گیاه ریشه زیادی داشته باشد. گیاه بدون ریشه اصلا مناسب نیست.

شرایط نگهداری گیاه بامبو به چه صورت است؟

همانطور که می دانید تمامی گیاهان نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. برای رشد بهتر و سالم ماندن باید با خصوصیات گیاهان آشنا باشید. روش نگهداری گیاه بامبو بسیار ساده و راحت می باشد. در ادامه با شرایط موجود برای نگهداری و مراقبت از این گیاه آشنا خواهید شد.

 • نور مناسب برای گیاه بامبو
 • آبیاری گیاه بامبو
 • دما مناسب برای بامبو
 • خاک مناسب گیاه بامبو
 • کوددهی کافی
نور مناسب بامبو

نور مناسب گیاه بامبو

نور مناسب برای گیاه بامبو

نور مناسب و کافی برای بامبو نور غیر مستقیم می باشد. بهترین محل قرار گیری گیاه بامبو در خانه کنار پنجره می باشد. حتما توجه داشته باشید که نور مستقیم و زیاد باعث تغییر رنگ در این گیاه می شود. رنگ قهوه ای برگ های این گیاه به علت نور مستقیم می باشد که آسیب زیادی برای گیاه به وجود می آید.

آبیاری گیاه بامبو

یکی از مهم ترین مسائل در روش نگهداری گیاه بامبو آبیاری مناسب و کافی برای این گیاه می باشد. برای آبیاری بهتر است از آب تصفیه شده استفاده کنید. چرا که کلر موجود در آب شیرین باعث می شود نوک برگ های این گیاه قهوه ای شود. سطح آب باید یک سانت بالاتر از ریشه ها قرار داشته باشد. این کار باعث جلوگیری از خشک شدن ریشه ها می شود. توجه داشته باشید که فقط قسمت های ریشه داخل آب قرار داشته باشد آب اضافی باعث تغییر رنگ در گیاه می شود و اختلالاتی در رشد گیاه به وجود می آید. آب را هر دو هفته تغییر دهید تا از پوسیدگی ریشه ها جلوگیری شود. همچنین برای جلوگیری از بوی بد آب، ماهی یکبار آب گیاه را تعویض کنید.

دما مناسب برای بامبو

گیاه بامبو می تواند دماهای متفاوت را تحمل کند. ولی بهترین دما برای رشد و سالم ماندن این گیاه دمای بین ۱۷ تا ۲۳ درجه سانتی گراد می باشد.

خاک مناسب گیاه بامبو

بدون شک بهترین خاک برای رشد این گیاه خاک برگ، خاک باغچه، دانه ای ریز لیکا یا پرلیت می باشد. همچنین برای جلوگیری از بیماری و قارچ در این گیاه بهتر است در خاک این گیاه مقداری پودر قارچ کش ترکیب شده باشد. یکی دیگر از مهم ترین عوامل در روش نگهداری گیاه بامبو خاک مناسب و کافی برای این گیاه می باشد.

کوددهی کافی

برای کوددهی گیاه بامبو فقط از کود های گیاهی استفاده کنید. از کود مخصوص این گیاه زمانی استفاده کنید که گیاه زرد شده باشد. چرا که این کودها در صورت استفاده مداوم به دلیل وجود برخی مواد موجود در کود باعث سوختن برگ های گیاه بامبو خواهد شد. همچنین این گیاه نیازی به کود زیاد ندارد. بلکه با مراقبت درست و صحیح می تواند به خوبی رشد کند.

روش تکثیر گیاه بامبو

با روش نگهداری گیاه بامبو آشنا شدید. برای تکثیر این گیاه روش های متعددی وجود دارد که می توانید برای تکثیر استفاده کنید. در ادامه با روش های موجود برای تکثیر گیاه بامبو آشنا خواهید شد.

 1. قلمه زدن
  یکی از بهترین روش ها برای تکثیر این گیاه قلمه زدن می باشد. برای انجام این کار باید قلمه ای که انتخاب می کنید کاملا سالم باشد. همچنین قلمه باید حداقل یک برگ داشته باشد. سپس می توانید اقدامات لازم را انجام دهید.
 2. ریشه دهی بامبو در آب
  این روش یکی از راحت ترین روش ها برای تکثیر این گیاه می باشد. ساقه بریده شده را داخل آب قرار دهید. پس از مدتی خواهید دید که ریشه های جدیدی به وجود آمده و گیاه شروع به رشد کرده است. برای اینکه رشد گیاه به بهترین شکل ممکن انجام شود. حتما آب را تمیز نگه دارید.
 3. ریشه دهی بامبو در خاک
  همانطور که می دانید گیاه بامبو در خاک نیز می تواند رشد کند. برای تکثیر گیاه بامبو می توانید گیاه را در داخل خاک مناسب قرار دهید و مطمئن شوید که خاک مرطوب است. با توجه و اجرای روش نگهداری گیاه بامبو می توانید زمینه رشد آنرا به خوبی فراهم کنید.
تکثیر بامبو

تکثیر کردن بامبو

سخن پایانی

در این مطلب همانطور که گفته شد با روش نگهداری گیاه بامبو آشنا شدید. گیاه بامبو برای رشد و سالم ماندن بدون شک نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. همچنین نگهداری از گیاه بامبو بسیار ساده و راحت می باشد. بنابراین باید برخی از نکات مهم و اساسی برای رشد این گیاه در نظر داشته باشید.

سوالات متداول روش نگهداری گیاه بامبو

 1. برای خرید گیاه بامبو باید به چه نکاتی توجه کرد؟
  برای خرید توجه داشته باشید که ساقه و برگ های گیاه سالم باشد و سبزینه آن کمرنگ نباشد. اگر گیاه بامبو بوی نامطبوعی را به همراه دارد علت این مسئله بیماری گیاه می باشد. پس به هیچ عنوان خریداری نکنید. در هنگام خرید توجه داشته باشید که گیاه ریشه زیادی داشته باشد. همچنین توجه داشته باشید اگر قسمت انتها ساقه قهوه ای رنگ می باشد به هیچ عنوان خریداری نکنید.
 2. بهترین روش تکثیر گیاه بامبو کدام است؟
  یکی از بهترین روش ها برای تکثیر این گیاه قلمه زدن می باشد. برای انجام این کار باید قلمه ای که انتخاب می کنید کاملا سالم باشد. همچنین قلمه باید حداقل یک برگ داشته باشد. سپس می توانید اقدامات لازم را نجام دهید. ریشه دهی بامبو در آب ساقه بریده شده را داخل آب قرار دهید. پس از مدتی خواهید دید که ریشه های جدیدی به وجود آمده و گیاه شروع به رشد کرده است. برای اینکه رشد گیاه به بهترین شکل ممکن انجام شود. حتما آب را تمیز نگه دارید. همچنین ریشه دهی بامبو در خاک، برای تکثیر گیاه بامبو می تواند گیاه را در داخل خاک مناسب قرار دهید. و مطمئن شوید که خاک مرطوب است.
 3. علت زرد شدن ساقه های گیاه بامبو چیست؟
  ساقه های بامبو باید همیشه سبز باشد. زرد شده ساقه های این گیاه ممکن است به علت نور مستقیم باشد. آبیاری نیز اگر بیش از حد باشد و یا آبی که استفاده می کنید تصفیه شده نباشد باعث زرد شدن ساقه های این گیاه می باشد. کود دهی بیش از حد نیز می تواند باعث زرد شدن شود. در آخر یکی از دلایل زرد شدن ساقه های گیاه بامبو ممکن است به علت آسیب ساقه در اثر شکستن و یا ضربه دیدن ساقه ها باشد.

دیدگاه شما

X