مزایا و معایب سنگ روی گلدان

تزیین گلدان با سنگ ریزه گلدان ها همیشه باعث زیبایی محیط می شوند. در مراکز تفریحی، رستوران ها, شرکت ها و خیلی از مکان های دیگر از گلدان استفاده می شود. اما اگر دقت کرده باشید در گل و گیاه ها از سنگ گلدان تزئینی استفاده می شود. حال میخواهیم به این موضوع بپردازیم که […]

مزایای و معایب سنگ روی گلدان
20 / 21 نوامبر

تزیین گلدان با سنگ ریزه

گلدان ها همیشه باعث زیبایی محیط می شوند. در مراکز تفریحی، رستوران ها, شرکت ها و خیلی از مکان های دیگر از گلدان استفاده می شود. اما اگر دقت کرده باشید در گل و گیاه ها از سنگ گلدان تزئینی استفاده می شود. حال میخواهیم به این موضوع بپردازیم که سنگ روی گلدان خوب است یا بد.

سنگ روی گلدان تزئینی با رنگ طبیعی

سنگ رودخانه ای، سنگ مرمر و شن عربی از جمله سنگ های طبیعی هستند که به عنوان سنگ روی گلدان استفاده می شوند. منظور از طبیعی بودن به این معناست که رنگ این سنگ ها تغییر نکرده و با همان رنگ که در طبیعت بودن به شکل صیقل خورده یا شکسته به عنوان سنگ گلدان تزیینی استفاده می شوند. یک مدل دیگر از سنگ های طبیعی سنگ جلا خورده می باشد که رنگ بسیار شفاف و خوبی دارند و عموما در آکواریوم ها استفاده می شوند.

سنگ گلدان تزئینی با رنگ مصنوعی

سنگ ریزه های مصنوعی نسبت به سنگ ریزه های طبیعی انواع بیشتری دارند که در رنگ های مختلف مانند قرمز، بنفش، آبی و دیگر رنگ های طبیعی عرضه می شوند. این سنگ ها با رنگ مصنوعی فلورسنت رنگ می شوند که به همین دلیل کمی پر رنگ هستند. این سنگ ها هم مثل سنگ های طبیعی در دو نوع صیقل خورده و شکسته هستند که سنگ های شکسته روی گلدان لبه تیزی دارند.

گلدان رنگی

تزیین گیاه

عمر مفید این سنگ ها از شش ماه تا یک سال هست که اگر در معرض نور مستقیم آفتاب نباشند و زیاد آب به آن ها نرسد عمرشان بیشتر هم می شود.

سنگ گلدان تزئینی چه مزایایی دارد؟

سنگ روی گلدان مزایای زیادی دارد از جمله:

زیبا کردن گل و گلدان:

چون سنگ های تزئینی رنگ های فراوانی دارند که این رنگ ها باعث زیبایی گل و گیاه های داخل گلدان می شود. عموما مردم از سنگ گلدان تزئینی برای نما و زیبایی گلدان استفاده می کنند.

مانع برخورد مستقیم نور آفتاب و مقابله با تبخیر آب:

این سنگ ها مانعی هستند در مقابل برخورد مستقیم نور آفتاب به خاک گلدان. نور آفتاب هنگامی که مستقیم به گلدان می تابد سنگ روی گلدان نور آفتاب را بازتاب میکند که این عمل باعث می شود آب گلدان دیرتر تبخیر شود و رطوبت خاک زمان بیشتری حفظ میشود.

مقابله با آفت ها و حشرات:

سنگ تزئینی گلدان مانند دیوار دفاعی علیه آفت ها و حشرات عمل می کند و از ورود آنها به خاک جلوگیری می کند. این عمل باعث می شود دیگر نیازی به سم پاشی نداشته باشیم که این عمل باعث کمتر شدن هزینه ها و آسان تر شدن و بسیار سالم تر می باشد.

مراقبت از خاک گلدان:

اگر آبیاری با سرعت زیاد انجام شود ممکن است روی خاک نامرتب شود و مقداری از خاک به بیرون بریزد و یا ممکن است خاک داخل گلدان گود و عمیق شود. سنگ روی گلدان فشار آب را می گیرد و باعث جلوگیری از این موارد می شود.

مقابله با رشد علف های هرز:

علف های هرز گل های آپارتمانی جوانه های ضعیفی دارند و این جوانه ها معمولا قدرت کنار زدن سنگ گلدان تزئینی را ندارند که این باعث می شود از رشد آن ها جلوگیری شود.

سنگ گلدان تزئینی چه معایبی دارد؟

استفاده از سنگ روی گلدان نکاتی دارد که اگر به آن ها توجه نکنیم می تواند به گل یا گیاه داخل گلدان آسیب برساند که پایین تر به این نکات پرداخته ایم.

سنگ تزیینی گیاه

سنگ های تزئینی گیاه

اثرات ناخوشایند رنگ های مصنوعی شن و سنگ گلدان تزئینی:

سنگ گلدان مصنوعی دو نوع می باشد. نوع “پایه آب” و “پایه تینر”. این نام ها نشان می دهد که سنگ تزئینی گلدان حلال اولیه آن از تینر می باشد یا آب. اگر از سنگ تزئینی پایه آب استفاده کنیم مشکلی برای گیاه پیش نمی آید ولی سنگ پایه تینر می تواند به گیاه آسیب برساند.

برای تشخیص سنگ پایه آب از پایه تینر باید بدانیم که سنگ روی گلدان پایه تینر، بوی تینر و بنزین می دهد.

اختلال در تنفس ریشه و خاک:

برخی از افراد هم فکر می کنند سنگ گلدان تزئینی باعث هوا نرسیدن به ریشه و خاک گیاه می شود. اما اگر دقت کنیم به دلیل متراکم نبودن سنگ ها مانعی برای تنفس ریشه و خاک نمی باشد.

سنگ روی گلدان برای تراریوم

تراریوم یک فضای شیشه ای هست که با خاک و گیاه تزئین شده و می توان برای دسترسی به گیاه آن را باز کرد. طی سال های اخیر کاشت و پرورش گیاهان در تراریوم بسیار افزایش داشته است. تراریوم به علت زیبایی و نمای کوچک از یک گل خانه، بسیار محبوب می باشد. اما سنگ ریزه های تزئینی به عنوان یکی از اجزای اصلی تراریوم استفاده می شوند زیرا به نما و زیبایی تراریوم بسیار کمک میکند. برای تراریوم از سنگ ریزه های طبیعی، سنگ ریزه های مصنوعی، شن رنگ مصنوعی و شن رنگ طبیعی استفاده می شود.

سنگ داخال گلدان

سنگی مناسب گلدان تزیینی

جمع بندی

سنگ گلدان تزئینی به علت داشتن کاربرد زیاد، بهتر است که برای گل و گلدان ها استفاده شود و با رعایت چند نکته کوچک این سنگ ها کاملا بی عیب می شوند و بدون نگرانی می توان از این سنگ ها استفاده کرد. نکته دیگری که قابل ذکر می باشد این است که این سنگ ها به دلیل جذابیت و زیبایی بصری  قابل استفاده برای گیاه هایی می باشند که در مکان های تفریحی و مراکز خرید هستند استفاده کرد و صاحبان این مراکز امروزه از این کار زیاد انجام می دهند.

سوالات متداول

  1. آیا استفاده از سنگ گلدان مشکلی ندارد؟
    اگر از نوع پایه آب باشد خیر؛ بلکه باعث زیبایی، مقابله با حشرات و آفت ها، مرطوب نگه داشتن خاک و از رشد علف های هرز جلوگیری می کند.
  2. برای تزئین تراریوم کدام سنگ ها مناسب تر است؟
    برای تزئین تراریوم بهتر است از سنگ ریزه های طبیعی، سنگ ریزه های مصنوعی، شن رنگ مصنوعی و شن رنگ طبیعی استفاده شود.
  3. از کجا بفهمیم سنگ گلدان تزئینی پایه آب هست یا پایه تینر؟
    برای تشخیص سنگ پایه آب از پایه تینر از بوی آن ها می توانیم تشخیص دهیم. که سنگ گلدان پایه تینر، بوی بنزین و تینر می دهد.

دیدگاه شما

X