شرایط نگهداری و تکثیر از گیاه بونسای جنسینگ

نگهداری از گیاه بونسای جنسینگ یکی از فراوان ترین گونه های گیاه بونسای، بونسای جنسینگ است. با تغییراتی که در این گونه به وجود آمده این گیاه به یک درختچه کوچک تبدیل شده است. شرایط نگهداری از گیاه بونسای جنسینگ بسیار ساده ای دارد. درختچه بنسای جنسینگ به خاطر زیبایی که دارد توانسته از محبوبیت […]

نگهداری از گیاه بونسای جنسینگ
11 / 21 نوامبر

نگهداری از گیاه بونسای جنسینگ

یکی از فراوان ترین گونه های گیاه بونسای، بونسای جنسینگ است. با تغییراتی که در این گونه به وجود آمده این گیاه به یک درختچه کوچک تبدیل شده است. شرایط نگهداری از گیاه بونسای جنسینگ بسیار ساده ای دارد. درختچه بنسای جنسینگ به خاطر زیبایی که دارد توانسته از محبوبیت ویژه ای را بین مردم بهره مند شود.

شرایط نگهداری از گیاه بونسای جنسینگ

خاستگاه گیاه بونسای جنسینگ نواحی شرق آسیا می باشد. این گیاه از پیوند دو گیاه فیکوس و جنسینگ تشکیل شده است؛ که یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی در ایران نیز به شمار می رود. در موارد زیر شرایط نگهداری از گیاه بونسای جیسینگ را به شما آموزش می دهیم.

نور مناسب رشد گیاه آپارتمانی بونسای

مهمترین نکته ای که باید در زمینه نگهداری از گیاه بونسای جنسینگ رعایت کنید، نیاز به نور شدید این گیاه می باشد. بهترین مکان برای نگهداری از گیاه بونسای جنسینگ پشت پنجره می باشد. چرا که در این مکان علیرغم جذب نور بالایی که دارد، در برابر نور مستقیم خورشید نیز قرار نگرفته است.

بونسای جنسینگ

گیاه آپارتمانی بونسای جنسینگ

اگر نور کافی به گیاه نرسد، برگ هایش زرد می شود و شروع به ریزش می کنند. در صورتی که برگ های زرد گیاه را مشاهده کردید، به سرعت اقدام به تعویض محل نگهداری از گیاه کنید.

میزان آب مورد نیاز رشد گیاه

بونسای جینسینگ یک گیاه مقاوم است که به آب زیادی نیاز ندارد. همین اندازه که خاک گیاه مرطوب شود، کفایت می کند. اگر چه گیاه به آبیاری کمی احتیاج دارد ولی اگر آب کافی به گیاه نرسد، بونسای پژمرده می شود و طراوت خود را از دست می دهد.

آب زیاد دادن به درختچه بونسای جنسینگ باعث می شود تا اکسیژن کافی به ریشه گیاه نرسد و درنهایت برگ های گیاه زرد شوند. به همین خاطر سعی کنید حد تعادل رد آبیاری از گیاه رعایت کنید. هر دو روز یکبار مقدار کمی آب را روی خاک گیاه اسپری کنید.

خاک و کود مناسب پرورش درختچه

خاک یکی از مهمترین المان ها در نگهداری از گیاه بونسای جنسینگ می باشد. خاک سبک و خاکی که عاری از مواد سنگین باشد، مناسب گیاه بونسای می باشد. علاوه بر آن خاک باید زهکشی بالایی و رطوبت کافی داشته باشد. زهکشی مناسب خاک باید به گونه ای باشد که آب روی سطح خاک گیاه جمع نشود.

>خاک باید به قدری نفوذ پذیری داشته باشد که آب در محدوده ریشه ها جمع نشوند. تا هوا نیز بتواند به راحتی بین ریشه و خاک تبادل شود. یک خاک مناسب گیاه بونسای جنسینگ باید شامل موارد زیر باشد: خاک باغچه، برگ، کود دامی، ماسه و کوکوپیت باشد.

دمای هوای مناسب نگهداری از گیاه بونسای

نگهداری از گیاه بونسای جنسینگ در دما مناسب به رشد گیاه کمک شایانی می کند. زادگاه این گیاه مناطق گرمسیری می باشد. محیط با درجه حرارت بین ۲۰ تا ۳۰ مناسب رشد این گیاه می باشد. نگهداری بونسای جنسینگ در محیط های خیلی سرد موجب تضعیف گیاه آپارتمانی می شود.

درختچه

درختچه گیاه بونسای جنسینگ

آفت و بیماری ها تحدید کننده رشد بونسای

گاهی افراد ندانسته باعث می شوند تا گیاه دچار بیماری و آلودگی های مختلف شود. یکی از رایج ترین بیماری های این گیاه آفت های قارچی می باشند. علاوه بر آن شته، کنه، شیشک و… نیز می توانند باعث بروز آلودگی و ایجاد آفت در گیاه شوند. برای مقابله با این آلودگی بهتر است از سموم قارچ کش و حشره کش استفاده شود.

لازم است از همان ابتدای رشد گیاه از حشره کش استفاده شود. دقت داشته باشید که گیاه بونسای جنسینگ بسیار به حساس به قارچ ها می باشد و خیلی زود به بیماری های قارچی مبتلا می شود.

زمان مناسب برای تعویض گلدان گیاه بونسای

ابتدای بهار زمان مناسبی برای تعویض گلدان می باشد. هر ۲ الی ۳ سال لازم است تا گلدان درختچه بونسای جنسینگ عوض شود. ضمن در گلدان باد خاک ها مغذی وجود داشته باشد.

روش ها تکثیر گیاه بونسای جیسینگ

>برای تکثیر گیاه بونسای جنسینگ از قلمه یا بذر استفاده می شود. قلمه درختچه بونسای جنسینگ را درون یک گلدان کوچک با خاک مرغوب پیت بگذارید. سپس خاک را مرطوب کنید. بعد از یک پلاستیک باد کرده استفاده کرده و آن را دور گلدان بپیچید. سپس پلاستیک را گره بزنید. با این کار میخواهیم فضایی مشابه فضای گلخانه ایجاد کنیم.

به پلاستیک باید نور کافی برسد و برا ی ظرف زمان ۴ تا ۶ هفته در کیسه پلاستیکی را باز نکنید. قلمه گذاشته شده درون خاک باید دارای چند ریشه باشد. بقیه روند نگهداری از گیاه بونسای جنسینگ را پیش بگیرید و هر دو هفته یکبار به گیاه کود مناسب بدهید.

روش تکثیر گیاه بونسای جیسینگ

سخن پایانی

شما می توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی دیجی گیاه از انواع مدل های گیاهان آپارتمانی خریداری کنید. در این فروشگاه گیاهان شاداب و با طراواتی به فروش می رسند. درختچه بونسای جینسینگ برای سال ها سبز می ماند و شما میتوانید با خرید این گیاه زیبای آپارتمانی دکوراسیون منزل یا محیط کارتان را زیبا تر کنید.

سوالات متداول درباره شرایط نگهداری و تکثیر از بونسای جنسینگ
 1. چرا برگ های گیاه بونسای جنسینگ زرد می شوند؟
  اگر گیاه را زیاد آبیاری کنید ممکن است برگ های گیاه زرد شود. از طرفی دیگر بیماری های قارچی، سرما و نور کم می تواند باعث شود تا با برگ ها گیاه زرد شوند.
 2. علت ریزش برگ های درختچه بونسای جینسینگ چیست؟
  ریزش برگ ها به دلیل عواملی نیز نور کم، سرما شدید، آبیاری زیاد و همچنین ابتلای گیاه به بیماری های قارچی بروز پیدا کند.
 3. چه کودی مناسب درختچه بونسای می باشد؟
  کود N PK کود مناسب رشد این گیاه می باشد. این کود حاوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم می باشد که برای رشد گیاه مورد نیاز می باشند.
 4. بهترین زمان تعویض گلدان این درختچه چه زمانی می باشد؟
  بهترین زمان تعویض گلدان و خاک گیاه بونسای جنسینگ زمانی می باشد که گیاه در حالت استراحت قرار دارد و هنوز فصل رشد و پرورش گیاه شروع نشده است. این زمان در واقع همان اسفند ماه می باشد.

دیدگاه شما

X